Wejdźcie w świat wyjątkowy, poznajcie Kraków, jakiego nie znacie. I pamiętajcie, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy. Zasiane lata temu, podlewane i pielęgnowane jest za każdym razem, gdy z ust do ust wędruje historia...
Legendy Krakowskie to niezwykła opowieść o najmłodszym krakowskim przewodniku Marcysiu... Wraz z wzorową uczennicą Ewką spotykają niecodzienną postać  antykwariusza. Każdy z nich ma swoje współczesne problemy.
Lecz kiedy otworzą się na siebie, kiedy zaryzykują i wspólnie wkroczą w świat magicznego miasta Krakowa, odkryją zupełnie nowy wymiar otaczającej ich rzeczywistości - znanej, a jednak niezwykłej z punktu widzenia historii, kryjącej się w zakamarkach dumnego miasta polskich królów.
Czy zdadzą sobie sprawę z tego, że problemy ludzi dawnego świata nie są znowu tak inne, od tego, z czym zmagają się oni sami na co dzień? Czy dostrzegą więź łączącą ludzi ponad czas i cywilizacyjne zmiany? Czy poznają potęgę legendy? Więcej nie zdradzamy, a zachęcamy do słuchania.

Legendy Krakowskie to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor.
Twórcy m.in. „Historii dla dzieci” (historiadladzieci.pl) po raz kolejny sięgają po nieco zapomnianą formę, jaką jest słuchowisko. Kolejny raz chcemy udowodnić, jak niezwykle ciekawy i pobudzający wyobraźnię jest ten gatunek sztuki.
 
Legendykrakowskie.pl mogą stanowić uzupełniający materiał dydaktyczny do lekcji z obszaru kultury i historii Polski.

 

 

Zapraszam na nasz profil facebook


W ramach projektu płyty CD ze słuchowiskami i piosenką wysyłamy co roku, do darmowego wykorzystywania, do szkół podstawowych i bibliotek publicznych w Małopolsce. 
W ramach projektu przeprowadzamy także warsztaty teatralno - literackie z młodzieżą gimnazjalną.

Słuchowiska z serii "Legendy krakowskie" to bardzo dobre narzędzie do poprowadzenia warsztatów teatralno - literackich. Dzieci odgrywające scenki z naszego słuchowiska, wcielając się w poszczególne postaci, poznają w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób legendy Krakowa, przyswajają wiedze historyczną, poznają tajniki pracy aktorskie, ćwiczą dykcję, a jednocześnie dobrze sie bawią.

 

Warsztaty poprowadzone w oparciu o nasze słuchwoisko mogą stanowić cenne narzędzie w szkole, w domach kultury, innych placówkach edukacyjnych, a także w domu podczas zabawy z dziećmi.

 

Zajęcia takie mogą poprowadzić sami nauczyciele posługując się naszymi tekstami.

Poniżej zamieszczamy cały tekst słuchowiska.


Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Darczyńcy: 
Studio Zgniatacz Dźwięków
Kancelaria "Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy adwokaci i radcowie prawni"

Partnerzy:
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Świętego Dominika Savio w Krakowie
UNICUT

Specjalne podziękowania dla Marty, Stasia i Łusi Ryżków za cenne uwagi przy powstawaniu opowieści.
Kreator stron internetowych - przetestuj